Amalie Skram-lesesirkel – Novellesamlingen «Sommer»

Lesesirkel med Amalie Skrams tekster
Denne kvelden snakker vi om novellesamlingen Sommer (1899). Kveldens samtaleleder er Marie Amdam.
Om Amalie Skram-lesesirkelen
Amalie Skram-selskapet inviterer, i samarbeid med Litteraturhuset i Bergen, til å lese flere av Amalie Skram sine bøker. Oversikten over hennes forfatterskap viser en enorm produksjon i årene 1885–1893. Vi møtes den andre tirsdagen i hver måned, kl. 18.00-20.00, i Fosse-stova – på Litteraturhuset.
I vår avsluttet vi lesesirkelens første år med lesninger av ekteskapsromanene – Constance Ring (1885), Lucie (1888), Fru Ines (1891) og Forrådt (1892). Hellemyrsfolket (1887-98), samt Professor Hieronimus og Paa St. Jørgen (1885).
Denne høsten leser vi noen av hennes aller tidligste tekster – i tillegg til de aller siste; noveller, lengre fortellinger, hennes barnefortellinger, skuespill, pamfletter og den ufullendte romanen Mennesker. Blant novellene er ”Madam Høiers leiefolk” (1882). Den ble det ramaskrik av! Klasseskiller var et upassende tema. I novellesamlingen Sommer (1899) fortsetter Skram å undersøke kjærlighetens og ekteskapets utfordringer: Sjalusi, utroskap, skilsmisse og død er alle temaer som utforskes i novellene. Amalie Skram sine skuespill vil være temaet i november: Agnete (1893), Nina og Gjæld (begge nylig utgitt), i tillegg til Fjældmennesker, som hun skrev sammen med Erik Skram. Fortellingen «Karens jul» (1885), kom samme året som hun debuterer med romanen Constance Ring. Vi leser denne sammen med «Julehelg» (1900), i desemberutgaven av lesesirkelen. Velkommen!
Gratis
Bilder: R. Ovesen (Christiania) / Yngvild Gotaas Torvik